Elokuussa keskustellaan seurantaloista Jyväskylässä
Millaisia ovat 100-vuotiaan Suomen seurantalot? Jyväskylän työväentalolla kokoonnutaan elokuussa keskustelemaan talojen kulttuuriperinnöstä ja erityisesti seurantalojen merkityksestä kansalaistoiminnalle tänä päivänä.
Seurantalot kulttuurin tiloina -keskustelutilaisuus on osa Valtakunnallisia kotiseutupäiviä, jotka järjestetään Jyväskylässä 10.–13.8.2017. Keskustelutilaisuus on kaikille avoin.
Tilaisuutta ja yleisökeskustelua vetää museotoimen johtaja Heli-Maija Vuotilainen. Aiheeseen johdattaa ministeri Raimo Sailaksen puheenvuoro. Valokuvaaja, arkkitehti Tuomas Uusheimo esittelee valokuvia seurantaloilta ja kertoo Seurantalolla-kirjan synnystä. Rakennustutkija, arkkitehti Johanna Hakanen valottaa seurantalojen historiaa ja Niko Jokinen Wolmar-hankkeesta kertoo, millaista toimintaa Keski-Suomen alueen seurantaloilla on tänä päivänä.
Aika: 11.8.2017 klo 17:00-18:30
Paikka: Jyväskylän työväentalo, Aalto-sali, Kauppakatu 30.
Vapaa pääsy - tervetuloa!
Kuva: Nuorisoseurantalo Soihtula, Oulainen. © Tuomas Uusheimo