Tapiola

Tilojen ja varusteiden erittely tällä sivulla alempana

Tapiola rakennettiin vuonna 1919 eli vuosi seuran perustamisen jälkeen. Rakennus on puurakenteinen ja kokonaan kolmikerroksinen. Keskikerroksessa on 125 neliön suuruinen juhlasali ja noin 60 neliön suuruinen näyttämö sekä lisäksi kerhotila  ja eteis- ja varastotilat. Yläkerrassa on juhlasaliin aukeava noin 30 neliön suuruinen parveke ja lisäksi kerho- ja varastotila. Alakerrassa on keittiö, kahvio ja WC-tilat sekä talonmiehen asunto ja sauna.

Vanhan ja arvokkaan seurantalon säilyttäminen on vaatinut jatkuvaa ja kärsivällistä suunnittelu- ja korjaustyötä. Seurantalo seisoo edelleen yli 100-vuotiaanakin ylväänä jo tutuksi tulleella paikallaan. Sen perusolemus on säilynyt vuosien saatossa, mutta ilme, ryhti ja käytettävyys ovat parantuneet tehtyjen korjausten ansiosta.

Se sijaitsee tie- ja kylämaisemassa erittäin näkyvällä ja kauniilla paikalla Nurmijärven kunnan Leppälammen kylässä Kölinmäentien varrella.

Talon käyttö on koostunut pääasiassa seuran omasta harrastus-, juhla- ja kokoustoiminnasta, mutta taloa on vuokrattu myös muille.Talolla on pidetty häitä, syntymäpäiviä, lastenjuhlia, kastejuhlia, rippijuhlia ja muistotilaisuuksia sekä näytelmä- ja elokuvaesityksiä, luentoja ja kokouksia.

Ajo-ohje           Kuvia 

Tietoa talon erityisvaiheista:

Urakkasopimus allekirjoitettiin kesäkuussa 1919 ja jo lokakuussa vietettiin talon vihkiäisjuhlaa, jossa talo sai nimekseen Tapiola.Sotien aikana talo oli armeijan hallussa, ensin siirtoväen kokoontumis- ja edelleenohjaamiskeskuksena  ja myöhemmin armeijan ompelimona.Elokuvien näytön vakiinnuttua 1940-luvulla rakennettiin koneita varten oma tila, joka oli valmistettu tiilestä ja sijaitsi talon länsipäädyssä. Myöhemmin tämä tila on purettu.1950-luvulla talolla oli ulkopuolisen yrittäjän pitämä kahvila. joka oli avoinna muulloinkin kuin seuran tapahtumien aikana.Tapiolassa pidetty huutokauppa televisioitiin vuonna 1979.Helsingin teatterikorkeakoulun kenraalinäytös näytelmästä "Suomi 100 000 vuotta" esitettiin talolla itsenäisyyden juhlavuonna eli vuonna 2017.

Talon perustiedot

Rakennusvuosi 1919
Rakennuksen suunnittelija rakennusmestari Einari Granberg
Huoneistoala m2 340
Henkilömäärä 150
Kerrosluku 3


Tilojen vuokraaminen

Onko tila vuokrattavissa? Kyllä
Vuokraushinnat

Katso hinnat kotisivuiltamme

Lähiseudun palvelut ja etäisyydet

K-Market Röykkä 3 km, Rajamäen ostoskeskus Lähde 12 km,

Hyvinkäälle 27 km,  Nummelaan 26 km, Nurmijärven kirkonkylään 16 km, Klaukkalaan 17 km, Helsinkiin 44 km.

Nurmijärvellä on kolme erityylistä kirkkoa (kirkonkylässä, Rajamäessä, Klaukkalassa),

majoitustiloja löytyy Kiljavalta (7 km) ja Hyvinkäältä.

Onko käyttö ympärivuotista? Kyllä

Talon tilat

Sali 125 m² vapaa tila 100 m2 (10 m x10 m) + parvekkeen alusta 25 m2 (10 m x 2,5 m)
Näyttämö 60 m² esirippu, tummat sivuverhot ja takaverho, joiden takana kulissit
Keittiö 16 m² pienen laitoskeittiön varusteet
Ravintola 39 m² istumapaikkoja 28 kpl, pöytiä 8 kpl, lasten syöttötuoleja 3 kpl
Eteinen 44 m²
Vaatesäilytys sisältyy eteisen pinta-alaan, 58 narikkapaikkaa + 18 lasten käyttöön
WC-tilat 11 m² talon alakerrassa naisille ja miehille
Muut tilat parveke, harrastus- ja varastotiloja sekä talonmiehen asunto ja sauna

Palvelut ja varusteet

Tuolimäärä (kpl) 200 kpl vanerituoleja, 40 kpl erikokoisia pöytiä, pöytiin mahtuu 4 tai 6 henkilöä, valkoiset pöytäliinat
Astiastomäärä (hlö) 200 hengen täydellinen ruoka- ja kahviastiasto valkoista posliinia, yksinkertainen malli

Talotekniikka

Ilmastointi koneellinen ilmastointi (keittiö+kahvio+WC), painovoimainen ilmastointi (muut ilat)
Lämmitys öljykäyttöinen ilmalämmitys, sähkölämmitys (keittiö+kahvio+WC)
Sähkö on
Vesijohto on
Viemäri on

Keittiövarusteet

Hella Liesi uunilla + erillisuuni
Jääkaappi 1 kpl keittiössä, sisämitat: lev. 108 cm, syv. 40 cm, kork. 165 cm, hyllyjä 4 eli tasoja 5 + juomien kylmäkaappi salissa
Pakastin arkkupakastin, sisämitat lev. 67 cm, syv. 50 cm, kork. 70 cm
Tiskikone laitoskeittiökone
Muu keittiövaruste mikro, kahvinkeitin, vedenkeitin, ruoan- ja kahvinvalmistus-välineitä, tarjoiluastioita

Näyttämövarusteet

Näyttämövalaistus 3 valonheitintä (2 ylävaloa + himmennettävä kattovalo)
Äänentoistolaitteet levysoitin, kovaääniset, mikrofonit

Muut varusteet

Muu varustus salivalaistus: diskopallo, strobovalo, päävalojen himmennys, ikkunoiden pimennysverhot