Seurapirtti

Ehkä juuri se, että seuran perustamisen jälkeen ensimmäistä kesäjuhlaa ei juhlapaikan puutteen vuoksi voitu järjestää, antoi alkusysäyksen oman toimitalon hankkimiselle. Huolimatta siitä, että ajat olivat vaikeat ja rakennusluvan saanti seurataloa varten mahdotonta, ryhtyivät jäsenet hankkeeseen. Sitkeällä yrittämisellä voitettiin vaikeudet. Niinimäkeläisten avuksi tuli armeijan parakki, jollaisia oli saatavana ja rakennuslupakin heltisi parakin korjaamistarkoituksia varten. Sopiva parakki löytyi Heinävedeltä ja se purettiin talkoilla ja kaivettiin sille uusi perusmonttu Talous-Osuuskaupan vuokraamalle maalle keskelle kylää. Keväällä 1947 tehtiin kotalahtelaisen Juho Rissasen kanssa urakkasopimus talon pystyttämisestä ja jo seuraavassa marraskuussa vietettiin juhlavia tupaantuliaisia. Uusi seuratalo sai nimekseen Seurapirtti ja tilan nimeksi tuli Mäkiaho.

Talon perustiedot

Rakennusvuosi 1947
Henkilömäärä 230


Tilojen vuokraaminen

Onko tila vuokrattavissa? Kyllä
Vuokraushinnat - Vuokrista sekä pitopalvelun hinnoista tiedot saa sihteeri Mirja Kupiaiselta 040 7238873 tai naisjaoston pj.Pirjo Hynöseltä 040 5266833
Lähiseudun palvelut ja etäisyydet Leppävirralle 35 km Varkauteen 25 km Heinävedelle 30 km Kuopioon 80 km Joensuuhun 100 km Helsinkiin 350 km
Onko käyttö ympärivuotista? Kyllä

Talon tilat

Sali 100 m²
Näyttämö 38 m²
Ravintola 33 m²
Keittiö 40 m²
Vaatesäilytys eteisessä
WC-tilat 12 m² sisävessat naisille ja miehille
Eteinen 38 m²

Palvelut ja varusteet

Tuolimäärä (kpl) 150
Astiastomäärä (hlö) 100+100

Keittiövarusteet

Muu keittiövaruste Laitoskeittiötaso