Seuralaa on kunnostettu 2000-luvulla useasti talon historiaa kunnioittaen nykyajan vaatimuksia vastaavaksi.
Taloon johtaa invaluiska ja talon sisällä on 3 wc:tä, joista yksi on inva wc. Tiloissa liikkuminen on tehty sujuvaksi myös liikuntarajoitteisille.
Kahviotiloissa järjestät max noin 30 hengelle sujuvasti kokoukset ja tarjottavat valmistat helposti viereisessä keittiötilassa.
Kahvioon (tai salin puolelle) on mahdollisuus sijoittaa iso noutopöytä juhlien ajaksi (löytyy talosta).
Keittiössä on nykyajan varustus runsaalla kylmätilalla ja tiskikoneella. Vesi tulee omasta porakaivosta.
Salin sisustus on kodikas ja valoisa. Tila on avara ja hyvin muunneltavissa eri tilaisuuksiin. Salin lämpötilaa pystyy hyvin säätelemään ilmalämpöpumppujen avulla, mikä mahdollistaa ympärivuotisen käytön.
Salin yhteydessä on näyttämötila ja takatiloja.
Tirvan kyläkirkko on muutaman sadan metrin päässä, mikä mahdollistaa hyvinkin monenlaisten juhlien ja tapahtumien järjestämisen Tirvalla Seuralassa.
Seuralan pihalta löytyy kesällä -25 uusittu nuotiopaikka penkkeineen. Tien toisella puolella on nurmipintainen urheilukenttä, pururata sekä frisbeegolfrata. Röllän uimarantaan on matkaa noin 700 m.