Kylätalo Viskuri

Tietoja talon vaiheista

Kylätalo Viskuri on Korvaluoman entinen kansakoulu, jonka pienviljelijäyhdistys hankki käyttöönsä koulutoiminnan siirryttyä Korvaluoman uuteen kouluun 1960-luvun alkupuolella. Yhdistys on tehnyt vuosikymmenien saatossa toimitaloonsa erilaisia kunnostustöitä: 90-luvulla keitettiin punamultaa talon maalausta varten ja 2000-luvun alkupuolella rakennettiin sisäwc. Viimeisin laaja remontti oli piha-alueen kunnostus 2012. Piha-alue salaojitettiin ja viihtyisyyttä lisättiin istutuksin. Pihassa kasvaa nyt erilaisia koriste- ja hyötykasveja, kuten vaahteroita, syreeniä ja juhannusruusua sekä mustaherukkaa. Vanha ja jykevä kivikellari raivattiin esille pusikon keskeltä, ja nyt tämä kivirakentamisen taidonnäyte on paremmin kaikkien kyläläisten ja kylätalon vieraiden nähtävillä.

Nimensä kylätalo on saanut 1860-luvulla kylällä alkaneesta viskuriteollisuudesta. Talonpojat kuljettivat viskureita ympäri maata aina Viipuriin asti. Joskus viskurimatkat saattoivat ulottua jopa Venäjälle saakka.

Kylätalo Viskurin vuosittaisia tapahtumia ovat pääsiäistulet ja puurojuhla, joiden perinteiseen ohjelmaan ovat jo pitkään kuuluneet pienviljelijäyhdistyksen näytelmäpiirin esittämät sketsit ja näytelmät. Näytelmäpiirin suurimpia ponnistuksia ovat olleet Kohti valoa-näytelmän esittäminen kyläjuhlassa 1998 sekä seuraavana kesänä kylätalo Viskurin pihamaalla. Vuonna 2014 yhdistyksen 90-vuotisjuhlan merkeissä elvytettiin kekrin eli vanhan suomalaisen sadonkorjuujuhlan viettoa. Vuonna 2016 vietettiin jälleen kekriä osana Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä.

Talon perustiedot

Rakennusvuosi 1922
Huoneistoala m2 232
Henkilömäärä Tilaisuuden luonteesta riippuen 80-150
Kerrosluku 1


Tilojen vuokraaminen

Onko tila vuokrattavissa? Kyllä
Vuokraushinnat

Kesäkausi (toukokuu-syyskuu)

Jäsenet: 100 e / vrk

Ei-jäsenet: 130 e / vrk

 

Talvikausi (lokakuu-huhtikuu)

Jäsenet: 115 e / vrk

Ei-jäsenet: 145 e / vrk

 

Pöytäliinat

2 e / liina

Lähiseudun palvelut ja etäisyydet

Kankaanpää 21 km, Niinisalo 12 km, Karvia 21 km

Onko käyttö ympärivuotista? Kyllä

Talon tilat

Sali 65 m² Sali toimii tarvittaessa sekä tanssisalina että näyttämön katsomona, jolloin paikkoja on noin 80 hengelle.
Näyttämö 15 m² Näyttämöllä on tupakulissi, valaistus sekä äänentoisto. Pukeutumistilat löytyvät takahuoneesta.
Ravintola 47 m² Ruokailutila (32 neliömetriä) 40-60 hengelle sekä erillinen tarjoilutila (12 neliömetriä).
Keittiö 19 m² Keittiöstä löytyy perusvarustus, kuten mm. kahvinkeitin, sähköhella, jääkaappi ja mikro.
Eteinen 16 m² Eteisessä on naulakko.
WC-tilat Miesten ja naisten wc:t ovat sisätiloissa ja ne on uusittu hiljattain.

Palvelut ja varusteet

Tuolimäärä (kpl) 120
Astiastomäärä (hlö) 80 (keittoruokailuvälineet)

Talotekniikka

Sähkö Kyllä
Lämmitys Kyllä
Vesijohto Vesiosuuskunta
Viemäri Kyllä

Keittiövarusteet

Hella Kyllä
Jääkaappi Kyllä
Muu keittiövaruste Mikro
Muu keittiövaruste Kahvinkeitin

Näyttämövarusteet

Näyttämövalaistus Kyllä
Äänentoistolaitteet Kyllä
Tupakulissit Kyllä